Dijital Minimalizm ile Teknoloji Yorgunluğundan Kurtulun

Bugünün dijital dünyasında hepimiz cebimizde telefon işlevi de gören küçük birer bilgisayar taşıyoruz ve neredeyse bütün işlerimizi artık bu cihazlarla hallediyoruz. Dijital minimalizm bize düşük fayda sağlayan cihaz, program ve uygulamalar arasında kaybolmak yerine bize yüksek fayda sağlayacak cihaz, program ve uygulamaları kullanma bilincine ulaşmak demektir. Gelin dijital minimalizmi uygularken nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazımızda ele alalım:

-Her gün başta reklam ve bülten olmak üzere onlarca E-posta ve bilgilendirme mesajları almaktaysanız ve çok fazla bildirime maruz kalıyorsanız işe E-posta hesaplarınızı düzenlemekle başlayabilirsiniz. Gereksiz gördüğünüz ve haberdar olmak istemediğiniz firmaların üyeliklerinden ayrılın. Bu sayede mesaj kutusundaki kalabalıktan kurtulacak ve asıl görmek istediğiniz mesajları daha net göreceksiniz.

-Dijital dünyanın en değerli varlığınız olan zamanınızı çalmasına izin vermeyin. Eğlenceli ve komik videolar seyretmek, fotoğraflara bakmak ve yorumları okumak farkında olmasanız da fiziksel ve zihinsel olarak sizi yorar. Bu nedenle eğitici ve dinlendirici özellikteki kaliteli içerikleri takip etmeye özen gösterin.

-Her gün ve her hafta için özel olarak belirlediğiniz zamanlarda dijital dünyadan uzak durun. Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi tüm cihazları kapatın. Bunların yerine aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirerek sosyalleşin. Açık havada yürüyüş yapmak ve kitap okumak da iyi seçeneklerdir.

-Dijital minimalizm teknolojiden uzak durmak veya kullanmamak değil sadeleşme demektir. Her uygulamayı kullanma gayreti içinde olmak yanlıştır. Düşük faydalı birçok online uygulamayı takip etmek yerine size yüksek fayda sağlayan az sayıdaki online uygulamayı tercih edin. Dikkatinizi bir yere yoğunlaştırma ve odaklanma süreniz sınırlıdır o yüzden kısıtlı olan bu süreyi size en yüksek faydayı sağlayacak uygulamalara harcayın.

-Saati öğrenmek amacıyla sık sık telefon ekranına bakarken bildirimleri de görürsünüz. Şu kısa videoyu seyredeyim, bu whatsapp mesajına cevap yazayım derken bir de bakmışsınız ki saatler geçmiş. Bu durumun önüne geçmek için kol saati edinmeniz yararlı olabilir. En azından telefon ekranına bakma sıklığınız azalacaktır.

-Kullandığınız program ve uygulamaları gözden geçirin. İşinize yarayan ve size fayda sağlayan uygulamaların çoğunlukla benzerleri bulunmaktadır. Kullanmak için bunların arasından en iyi olanı ve size en yüksek faydayı sağlayacak olanları seçin.

-İnsanlar çok fazla içerik takip etmediklerinde veya bütün paylaşımlara bakmadıklarında hayatı kaçırıyormuş yanılgısına düşerler. Aksine sanal dünyada ne kadar içerik takip ederseniz gerçek hayatı o oranda kaçırırsınız.

-İnsan sosyal bir varlıktır ve gerçek hayat dışarıdadır. Sanal dünyada yaptığınız etkileşimlerin bir arkadaşınızla kahve eşliğinde yapacağınız samimi bir sohbetin yerini tutmayacağını unutmayın.

-Yemek yiyeceğiniz zaman telefonunuzu masaya getirmeyin aynı şekilde uyuyacağınız zaman odanızda bulundurmayın. Bunu alışkanlık haline getirirseniz çok şey kazanırsınız.

-İnsanlarda popüler hesapları takip etme eğilimi vardır. Bu konuda seçici olun, size hitap etmeyen hesapları sırf popüler oldukları için takip etmeniz zaman kaybıdır.

-Bahçecilik, pastacılık , örgü gibi zihninizi dijital dünyadan uzaklaştıracak ve el becerinizi geliştirecek hobiler edinin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir