Motivasyon Nedir? Yapacağımız Bir İşe Kendimizi Nasıl İstekli Hale Getiririz?

Türk Dil Kurumuna göre kelime anlamı isteklendirme, güdüleme olan motivasyon; bir isteği gerçekleştirebilmek için insanı harekete geçiren itici kuvvet demektir. Hayatının bir döneminde her insanın hevesi azalabilir ve enerjisi düşebilir bunlar normaldir çünkü insan duygulardan oluşan bir varlıktır bir makine değildir. Bazen çok büyük bir hevesle başladığımız bir iş bile zamanla bize zor gelir ve bu işi gönülsüz yapmaya başlarız. Peki yapacağımız bir işe kendimizi nasıl istekli hale getiririz kendi kendimizi motive etme becerisini nasıl elde edebiliriz bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Birçoğumuz bir işi yapmak isteriz yapmamız gerektiğini de biliriz ama bir türlü harekete geçemeyiz ve sürekli erteleriz. Hayallerimizi gerçekleştirecek enerjiyi bir türlü kendimizde bulamayız işlerimiz aylarca, yıllarca sürüncemede kalır ve ne yazık ki en sonunda hayalimizden vazgeçmek zorunda kalırız. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kendimize öncelikle bir hedef belirlemeliyiz. Mesela on yıl içinde bir ev ve bir araba sahibi olmak istiyorum demek sadece bir dilektir ancak bunu adım adım nasıl gerçekleştireceğimizin planını yapmak ise hedef belirlemektir. Örneğin bu hedefi gerçekleştirmemiz için okul bitirmemiz veya dil öğrenmemiz gerekliyse bunun zamanlama ve planlamasını yapıp yazmak etkili bir yöntemdir. Hedef motivasyonun yakıtıdır, hedefin sonucunu düşünmekte motivasyonu arttırır. Hedefim gerçekleşirse ne olur neler hissederim ya da gerçekleşmezse ne hissederim, ertelemekle ne kaybederim sorularını kendimize sormalıyız.

Yapılan bir hata da aynı anda birçok hayali gerçekleştirmeye çalışmaktır. Çoğumuz bir hevesle aynı anda birçok işe başlarız ama devamını getiremeyiz çünkü bir hayale ulaşmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle tek bir işe yoğunlaşmak ve onu başardıktan sona diğerine geçmek daha mantıklıdır. Aksi halde kendimizi birçok işte başarısız olmuş ve yetersizlik duygusuyla baş başa kalmış bulabiliriz. Ayrıca bir işe çok büyük bir tempoyla başlamak ve daha yarısına gelmeden enerjimizin tükenmesini istemiyorsak küçük ama emin adımlarla başlayıp kapasitemizi gördükçe adım adım tempoyu arttırmamız daha doğru bir hareket olacaktır.

Hedef belirlerken niçin ve neden sorularını kendimize sormalıyız ben bunu neden istiyorum bu hedefime ulaştığımda ne hissedeceğim diye düşünmeliyiz. Başkalarına göre değil kendi içimizde hissettiğimiz, bizi biz yapan isteklerimiz için ancak uzun süreli iç motivasyonumuzu sağlayabiliriz.

Zaman sahip olduğumuz en değerli şeydir. Bir dakikasını bile satın alamadığımız zamanı çok iyi kullanmamız gerekir çünkü hayallerimizi gerçekleştirmemiz için zamana ihtiyacımız vardır. Sürekli erteleme ve bunu alışkanlık haline getirme bir süre sonra hayalimizi gerçekleştirmek için bize lazım olan zamanı da tüketebilir.

Hedefimize ilerlerken bıkkınlık tuzağına düşmememiz için dinlenmeye zaman ayırmalı dinlenme ve çalışmayı birbirine karıştırmamalıyız. Çalışmak için ayırdığımız zamanda çalışmalı dinlenme için ayırdığımız zamanda da dinlenmeliyiz. 

Bir işe başlamak için mükemmel biz zaman beklememeliyiz çünkü büyük bir ihtimalle böyle bir zaman gelmeyecektir. Şu da geçsin bunu da atlatayım sonra başlarım demek yapılan hataların başında gelmektedir. Hayatımızda her zaman sorunlar olacağını kabul ederek işlerimizi ertelemeden küçük adımlarla başlamak ve fırsat buldukça adımları büyütmek bizi hedefimize götürecektir.

Hedefimize ilerlerken kendimizi ödüllendirmek de motivasyonumuzu arttırır. Yazdığımız planla ilgili her aşama kaydettiğimizde kendimize ödül belirlememiz dayanıklılığımızı arttırır ve içsel kuvvetimizin sürekliliğini sağlar.

Motivasyon ile ilgili sözleri okumak, yazmak hatta çerçeveletip duvara asmak da insanı motive eden etkili bir yöntemdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir