Şifalı Termal Kaplıcaları ve Tarihi Yapılarıyla Ünlü ”Yeşil Bursa”

Üç milyon yüz binlik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer almaktadır. 1326-1365 yılları arasında Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olması nedeniyle kuruluş dönemine ait eser sayısı oldukça fazladır. Tarım, sanayi ve turizm şehridir. Özellikle otomotiv, tekstil ve gıda sanayinde öne çıkmıştır. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtilaf devletleri tarafından işgale uğrayınca Bursa Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve 11 Eylül 1922’de de Yunan işgalinden kurtarılmıştır.

7 bin yıllık geçmişe sahip olan Bursa M.Ö 550’li yıllarda Lidyalıların egemenliğinde yaşamış daha sonra Bursa topraklarında Persler hüküm sürmüştür. M.Ö 4.yy’da Bursa’da Bithynia Krallığı kurulmuştur. M.Ö 74 yılında Bithynia Krallığı Roma’ya bağlanmış ve uzun yıllar Roma hakimiyetinde kaldıktan sonra Bizanslıların bir şehri olmuştur. Bursa 1326 yılında da Osmanlılar tarafından fethedilmiştir.

Herodot’a göre eski adı Olimpos olan Uludağ M.S 3.yy’dan sonra keşişlerin yaşadığı ilk manastırlar bu dağda kurulmaya başlanınca Olimpos 9.yy’da Keşiş olarak anılmaya başlanmış. Orhan Gazi uzun bir kuşatmadan sonra şehri alınca da dağa Keşiş adı verilmiş. Güneydoğudan esen Keşişleme rüzgarının adının buradan geldiği söylenir.

Keşiş dağının ismi 1925 yılında Osman Şevki Bey’in önerisiyle Uludağ olarak değiştirilmiş.

Dünya’nın en büyük tam panoramik müzesi olan Panorama 1326 Fetih Müzesi, Fransız Kilisesi, Bursa Ulu Camii, Geruş Sinagogu, Mayor Sinagogu, Irgandı Köprüsü, Kapalı Çarşı, Muradiye Külliyesi, Bursa Otomobil Müzesi, Tophane Parkı, Osmanlı halk kıyafetleri ve takılarının sergilendiği Uluumay Müzesi, Yeşil Türbe, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Osmanlı Köyü Cumalıkızık, Rum Köyü Trilye, Oylat Kaplıcaları, Uludağ, Karacabey Longoz Ormanları, Gölyazı, Uluabat Gölü, Su uçtu Şelalesi Bursa’nın görülmeye değer tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinden bazılarıdır.

Türkiye’nin en önemli tarihi yapılarından biri olan ve Bursa’nın sembolü haline gelen Bursa Yeşil Camii adını ve şöhretini süslemesinde kullanılan çinilerden almıştır. Yeşil Camiye adını veren çiniler Tebriz’den getirilen ustalara İznik fırınlarında hazırlatılmıştır. Çinilerin rengini oluşturan formülün bu ustalar tarafından sır gibi saklandığı rivayetler arasındadır. Yeşil caminin on metre yüksekliğindeki mihrabı da çini işlemeciliğinin en güzel örneklerindendir.

Osmanlılar döneminin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Bursa Koza Han şehrin tarihi dokusunu en iyi yansıtan ve bu nedenle Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinin başındadır. Bursa 13.yy’dan itibaren doğu ve batı arasında önemli bir ticaret merkezi ve geçiş noktası olmuştur. Ulu Camii ile Orhan Camii arasında kalan hanlar bölgesindeki Koza Han, Fidan Han, Eski Yeni Han ve Pirinç Han geçmişin en önemli ticari yapılarındandır. Eskiden ipek böceği kozalarının satışının yapılıp kozalardan elde edilen ipek kumaşlarla Bursa’nın tekstil merkezi olmasının ilk temelleri Koza Han’da atılmıştır.

Cantık Pidesi, İnegöl Köfte, İskender Kebabı, Kemal Paşa Tatlısı, Kestane Şekeri, Sütlü Bursa Helvası, Pideli köfte, Ciğer Sarma, Mihaliç Peyniri Bursa mutfağının ünlü yemek ve tatlılarıdır.Bursa toprağı çok verimli ve iklimi ılıman olduğu için her türlü sebze ve meyve yetişmektedir zeytin, çilek, domates, kestane, şeftali ve kiraz Bursa’da en çok yetişen sebze ve meyvelerdir. Bursa; ipeği ,bıçağı ,havlusu ,peştamalı, pike ve nevresimleri ile de ünlüdür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir