Toyota Türkiye 2500 Yeni İşçi Alacak

Avrupa ’nın en önemli otomotiv üretim üslerinden biri olan Toyota Türkiye yıl sonuna kadar 2500 sözleşmeli çalışanı işe alarak üretimdeki başarısını, ihracatını ve yüksek kalite düzeyini artırarak sürdürmeyi hedefliyor. Normalleşme süreciyle birlikte işçi alımına hız veren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye bu kapsamda geçtiğimiz günlerde İşkur ‘dan sözleşmeli olarak istihdam edilmek üzere 2500 kişilik iş gücü talebinde bulundu. 

Her yıl sözleşmeli işçi alımı yapan ve bu işçilerden bir kısmına kadro imkânı sağlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye normalleşme ile birlikte işe alımlara yeniden başladı. Kısa süreli oryantasyon ve sertifika eğitimleri ile nitelikli iş gücünün desteklenmesi kapsamında, Sakarya Valisinin de katıldığı programla proje paydaşları arasında bir sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre Nisan-Mayıs aylarında 1000, ileriki aylarda ise her ay ortalama 200 yeni çalışan istihdam edilecek.     

İşkur ’un Mesleki Eğitim Projesi (MEGİP) kapsamında Toyota Türkiye ‘de işe alınacak kursiyerler 3 haftalık oryantasyon ve mesleki eğitimin sonunda 6 ay süreli sözleşmeli çalışan olma imkânı elde edecek. İlk etapta nisan ve mayıs aylarında 1000 kişiyi istihdam etmeyi planlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye sonraki aylarda ise her ay ortalama 200 yeni çalışanı bünyesine katmayı planlıyor. 

Sözleşmeli olarak işe alınanların bir kısmı ise 6 ayın sonunda uygun görülmeleri halinde Toyota çatısı altında kadrolu çalışan olma imkanına sahip olabilecek. İşe alım sürecinde kalite kontrolcü, oto montajcı, nokta kaynakçısı, boya operatörü ve plastik mamuller imal alanlarında eleman yetiştirilecek. Firmadan yapılan açıklamaya göre mesleki eğitim projesine katılmak isteyenlerde en az lise mezunu ve 30 yaş altı olmanın yanı sıra Sakarya, Kocaeli veya Düzce ‘de ikamet etmeleri şartı aranacak. Bu şartları taşıyanlar Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya ve diğer illerin İşkur İl Müdürlükleri ile firmaya ait çevrim içi platformlar üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek.

Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi ile işe alınacaklara destek veren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı da Toyota Türkiye ‘nin ”Kurumsal yapısı, kalite yönetimi ve çalışma kültürüyle Sakarya ‘nın verimli ve nitelikli iş gücünün arttırılmasına katkı sağlamaktadır. İş gücü verimliliğinin arttırılması, çalışma hayatına nitelikli iş gücü kazandıracaktır ve dolayısıyla Toyota’da çalışanlara kazandırılacak niteliklerden diğer sanayi kuruluşlarımız da yararlanacaktır” açıklamasında bulundu.

Sakarya Valisi de salgın sürecinde kısa çalışmaya başvurmayan, normal çalışmaya geçilmesi ile istihdama tekrar başlayan ve İşkur ’dan iş gücü talebinde bulunan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’ye bu tutumlarından dolayı teşekkürlerini ifade etti. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı da konuyla ilgili olarak “Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ürettiği araçların yüzde 85 ’ini yaklaşık 150 ülkeye ihraç etmektedir. Sakarya ’daki üretim tesisi Toyota fabrikaları arasında kalite ve birçok parametre açısından yalnızca Avrupa ’da değil dünyada da üstün ve özel bir konuma sahiptir. Kapasite bakımından da Toyota ’nın Avrupa ’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikasıdır. Ayrıca hibrit versiyona sahip Corolla Sedan ve C-HR modellerinin üretildiği fabrikada 5.000 kişinin üzerinde istihdam sağlanmaktadır” değerlendirmesini yaptı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir