Zaman Yönetimi Teknikleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

Zaman hayatımızdaki en değerli kavramdır ve bütün insanlara eşit verilmiştir. Zaman paradan daha değerlidir çünkü paraya her zaman sahip olunabilir ama aynı şey zaman için geçerli değildir. Zaman çalışılarak elde edilemez, biriktirilip gerektiği zaman kullanılamaz, ödünç alınıp verilemez. Bu nedenle zamanımızın değerini iyi anlamamız gerekir. Sınırlı olan zamanı bazı plan ve tekniklerle daha verimli hale getirme yöntemlerine zaman yönetimi adı verilir. Bazı insanlar birbirinin kopyası günler hatta yıllar geçirirken bazı insanlar neden aynı zaman diliminde önemli işler yapar ve ilerler? Oysa bahsettiğimiz iki insanın da bir gün için toplam 24 saati vardır. Bunun nedeni birinin diğerine göre işlerini daha iyi organize edip zamanını daha iyi yönetmesidir.

Zamanı yönetmek yazıldığı gibi kolay değildir zamanı verimli kullanmanın önünde birçok engel vardır bu engellerin başında da kişinin kendisi gelmektedir. Eğer zamanı verimli kullanıp işlerimizi yetiştirmek istiyorsak öncelikle kararlı olmamız ve konfor alanı dışına çıkmayı göze almamız gerekir. Bunun yanında zamanı daha iyi yönetmemizi sağlayan bazı yardımcı teknikler de bulunmaktadır. Gelin zamanımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz maddeler halinde inceleyelim:   

-Zamanı verimli kullanmayı, daha az yorularak daha fazla iş yapmayı kim istemez? Henüz bununla ilgili sihirli bir formül keşfedilmedi sadece bazı teknik ve uygulamalarla işimizi biraz daha kolaylaştırmamız mümkün.

-Güne erken başlayın güne geç başladığınızda o günden verim almanız çok zordur çünkü zaman geçtikçe hayat hızlanır ve çok fazla bildirim almaya başlarsınız. Günün erken saatlerinde kalkmanız size hem fazladan zaman kazandırır hem de az uyaran olduğu için işinize daha fazla odaklanırsınız.

 -Konsantrasyon ve odaklanma zaman yönetimi açısından çok önemlidir. Telefonu alıp 2 saat çalışacağım diye odanıza çekildiğinizde 15 dakikadan fazla çalışamadığınızı görürsünüz çünkü telefon işinize odaklanmanızı engeller, çalışırken telefonu kapatmanız veya uçak moduna almanız gerekir.

-Zaman yönetimi zamanı daha etkin ve daha akıllıca kullanmayı öğrenmektir.  Zamanı doğru algılamak ve zaman tuzaklarını fark etmek zaman yönetimi açısından oldukça önemlidir.

-Zaman tuzaklarının başında sosyal medya, televizyon, bilgisayar oyunları ve hiçbir amacı olmayan arkadaşlar gelmektedir. Hedefi ve kaybedecek bir şeyi olmayan arkadaşlarınızın zamanı boldur o yüzden sizi sürekli bir yerlere çağırır ve zamanınızı boşa harcarlar. Bu tip arkadaşlarınız için yapacağınız en iyi şey onları da bir hedef doğrultusunda çalışmaya özendirmektir. Eğer bunu yapamıyorsanız yoğun çalışma dönemlerinde onlardan uzak durmaya çalışın ve onlarla boş zamanlarınızda görüşün.

-İnsan, doğası gereği büyük ve karmaşık bir işle karşılaştığında bu işten kaçar bahaneler üretir ve sürekli erteler. Büyük bir işi parçalara bölerek her gün küçük bir kısmını yaptığınızda bir yılın sonunda büyük bir iş bitirdiğinizi göreceksiniz. Burada önemli olan bu işi az ve sürekli yapmayı disiplin haline getirmenizdir.

-Çalışırken Pomodoro tekniğini uygulayın. 25 dakikası çalışma 5 dakikası mola olmak üzere toplam 30 dakikadan oluşan her periyota bir pomodoro adı verilir. Pomodoro tekniğinde dikkat etmeniz gereken nokta çalışırken işinize tam odaklanmanız ve dışarıdan hiçbir uyaran almamanızdır. Ayrıca 4 pomodorodan sonra 20-30 dakikalık bir dinlenme molası verebilirsiniz.

-İş yaparken önce acil olanlardan başlayın daha sonraki sıraya önemli ve sevmediğiniz işleri yerleştirin. İnsanlar genellikle kolay ve daha önemsiz işleri yapmaya eğilimlidirler. Önemli bir işi ertelemeniz sizi o işten kurtarmadığı gibi sürekli endişe duymanıza neden olur.
 

-Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın bazı işlerinizi zamanı daha müsait olan veya bu işe sizden daha fazla öncelik verebilecek arkadaşlarınıza devredin. Böylece önemli işlerinize daha fazla konsantre olursunuz.

-Çalışırken veya başka bir iş yaparken cep telefonunuzu saat veya kronometre olarak kullanmayın çünkü saate bakmak için telefonu her elinize aldığınızda bildirimleri de görürsünüz, şu mesaja cevap vereyim şu videoyu da seyredeyim derken ipin ucunu kaçırırsınız.

-Sosyal medyadan uzak durun. Size hiçbir faydası olmayan insanların ne yaptıklarını ve nereye gittiklerini takip etmek yerine sınırlı olan zamanınızı kendi işlerinize ayırırsanız ileride çok daha mutlu bir insan olursunuz.

-Üç saatlik diziler, beş saatlik yarışmalar, futbol maçları ve yorumlarından olabildiğince kaçın bunlar kelimenin tam manasıyla geleceğinizi çalan zaman tuzaklarıdır. 

-Uzun telefon görüşmelerinden mümkün olduğu kadar kaçının.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir